Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.
02.05.2010    

 

Fotograflar için tıklayınız.

 

Ankara Aydınlılar Derneğinin Geleneksel olarak her yıl düzenlemiş olduğu ve hemşerilerimizin özlemle beklediği 15. Geleneksel Aydınlılar Gecesi 30.04.2010 Cuma Günü Gazi Üniversitesinin Rektörlük Kampüsündeki Kültür Merkezinde yapıldı.

 

Saat 19:30 da başlayan gecemize TBMM Eski Başkanı Sayın İsmet SEZGİN, Eski Bakanlarımız Sayın Nahit MENTEŞE, Sayın Cengiz ALTINKAYA, Sayın Atilla KOÇ, Eski senatör Sayın Doğan GÜRBÜZ, Milletvekillerimiz Sayın Mehmet ERDEM, Sayın Recep TANER, Aydın Eski Valisi Sayın Muharrem GÖKTAYOĞLU, Pursaklar Kaymakamı Sayın Ahmet Cengiz, Gümrük Kontrol Genel Müdürü Sayın Haydar GÖÇER, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa SAVAŞ, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hasan DUMAN, TC Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sayın İsmail KOZAN, Aydınlılar Vakfı temsilcisi Egem Platformu Eş Başkanları Ankara’da yaşayan Aydınlı Hemşerilerimizden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı.

 

Geleneksel gecemiz saat 19:30 da yemek müziği ile başladı. Müziğin ardından Dernek Başkanımız Sayın Ender VARDAR derneğimizi faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra ülkemizin bugün içinde bulunduğu durum itibariyle birbirimize daha sıkı sarılmamız gerektiğini söyledi. Eğer birlik ve beraberlik içinde hareket edersek başaramayacağımız hiçbir şeyin olamayacağını dile getirdi. Ayrıca Ankara’da Aydın’lıların bir evi konumunda olan Derneğimizin daha etkin bir şekilde Ankara’da yaşayan hemşerilerimize ve Aydın’ımıza yardımcı olabilmesi için sahip çıkılması gerektiğini, bürokraside etkin görevlerdeki bürokrat arkadaşlarımızın sayısının artırılması için çalışılması gerektiğini, gençlerimize sahip çıkılması gerektiğini bu konularda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini dile getirdi. Bu güzel gecemize katılarak onurlandıran hemşerilerimize teşekkür etti. Sayın VARDAR konuşmasını Nazım Hikmet’in “Bu Memleket Bizim” şiirinin;

 

dört nala gelip uzak asya'dan

akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan

bu memleket bizim  

 

dizeleri ile bitirdi.

 

Sayın VARDAR’ın konuşmasından milletvekillerimiz ve eski Bakanlarımız adına parlamentomuzu temsilen Sayın İsmet SEZGİN’e söz verildi. Sayın SEZGİN, bu güzel gecede bakanlarımız, milletvekillerimiz ve hemşerilerimizle bir arada bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu böyle bir organizasyonu yaptıklarından dolayı dernek yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Konuşmaların adından bu yıl düzenlenen Aydın Yöresi Halkoyunları çalışmalarına katılanlar adına en yaşlı kursiyer Sayın Selim SOYDEMİR, ve en genç kursiyer Sayın Vicdan KIRER’e Başarı Belgesi verildi.

 

Daha sonra derneğimiz gençlik kolları, gençlik kollarının oluşturduğu 26-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında Derneğimizin başkanlığını yürütmekte olduğu Egem Platformunca düzenlenecek alan Ege İlleri 3. Tanıtım Sergisi ve Etkinliklerinde de sergilenecek olan “Batıdan Doğan Güneş Kuvva-ı Zeybek Milli Mücadelede Aydın’ın Efeleri” konulu tiyatro oyunumuzdan kısa bir bölümünü oynadılar. Tiyatro gösterisinin ardından derneğimizin gençlik kolları zeybek ekibi Yörük Ali Zeybeği, Çakal Çökerten Zeybeği, İkiparmak Zeybeği, Ataköy, Eski Hamandalı  Yağar Yağmur Zeybeği, Tavas Zeybeğinden oluşan güzel bir gösteri sundu. Gösteri sonrasında Sunucumuz Vedat TATAR’ın yazdığı ve okuduğu “Aydına Özlem” isimli şiir hemşerilerimizden büyük alkış aldı.

 

Gecede söylenen şarkılarla gönüllerince eğlenen hemşerilerimize, katılımcılarımızın özlemle beklediği 10 Erkek 10 Bayandan oluşan Derneğimizin Halk Oyunları Ekibi, Aydın Yöresi oyunlardan oluşan düzenlemeli gösterisini sundu. Derneğimiz Halk Oyunları Ekibi sırasıyla Gündoğdu Zeybeği, Eklemedir Koca Konak, Güdüşlünün Çeşmesi, Kerimoğlu Zeybeği, Aydın Zeybeği, Bozdoğan Zeybeği, Yağmur Yağdı Zeybeği, Kadıoğlu Zeybeği, Harmandalı Zeybeği, Çökertme oyunlarından oluşan güzel bir gösteri sundu. Halk Oyunları Ekiplerimizin gösterisi hemşerilerimizden büyük alkış aldı.

 

Derneğimiz Halk Oyunları Ekibimizin gösterisinden sonra Türk Halk Müziği Sanatçısı Sebile ve 2008 Popstar Yarışması Birincisi HARUN sahne alarak söylediği sanat müziği ve yöremiz Türküleri ile izleyicilerimize güzel gece yaşattılar. Sanatçılarımızın türküleri ile coşan ve hemşerilerimiz gönüllerince eğlendiler. Söylenen türküler sırasında hemşerilerimizin birlikte oynadığı Harmandalı, Çökertme oyunları görülmeye değerdi. Yaklaşık 100 kişi ile oynanan oyunlardaki bütünlük 1996 yılından bu yana derneğimizin yürütmekte olduğu Aydın Yöresi Halkoyunları çalışmalarının güzel bir sonucu olarak sahnede sergilendi.  Gençlik komitesinin kendi el ürünleri olan efe figurunun işlendiği anahtarlık ve Sarı Zeybek Atatürk portresi hemşerilerimizden büyük ilgi gördü. Büyük bir hemşeri grubumuzun katıldığı gecemiz saat 24:00 de sona erdi.

 

Gecemize katılarak bize destek olan Sayın Bakanlarımıza Sayın Milletvekillerimize, Sayın Valimize Sayın Belediye yerel ve ulusal basın temsilcilerimize Aydınlılar Vakfı Yöneticilerine, Egem Platformunun temsilcilerine, gecemize renk katan Sayın Sanatçılarımıza, Halk Oyunları Ekiplerimize, gecemize katılan Hemşerilerimize, Gençlik Komisyonu Üyelerimize ve gecemizin hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

Yönetim Kurulu

 

 

Aydın’a Özlem

(Vedat TATAR’ın Şiiri)

 

 

AYTEPE’de Efeler gibi bir dursam,

Aydın’dan kimler gelmiş-geçmiş sorsam,

SULTANHİSAR’dan  portakal alsam soysam

Değmez mi cihana söyleyin dostlar.

 

 

Yörüklerin çok özledim kıldan çadırını, postunu,

Efeler kadar kimse bilmez düşmanını dostunu,

Aydın meydanlarına diksem şehitlerin büstünü,

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

Yiğitler diyarı NAZİLLİ’ye doğru süzülsem,

Sıcağında kavrulup ayazında büzülsem,

ÇAPHASANLILAR nerde diye sorsam üzülsem

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

Kurtuluşumuzun mimarı baksam Efelere,

Kızanlar gibi Efelerle çıksam tepelere,

Sarhoş olsam SÖKE pamuğu gibi dolsam küfelere

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

Zeybekler yiğittir sever dostunu eşini,

Yurduma yan bakanın sermediler mi leşini,

Can cana dostlarla seyretsem deve güreşini

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

MADRAN dağlarının püripak suyunu içsem,

BOZDOĞAN’da misler gibi kekik demlesem,

Sarızeybek,Çakırcalı, Yörükali diye inlesem

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

KARACASU destileri gibi yol boylarına dizilsem,

KARPUZLU,KUYUCAK görmedim diye üzülsem,

BUHARKENT’te, KÖŞK’te kestane yiyip gezinsem

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

BALTAKÖY- YENİPAZAR memleketin hası,

AYDIN’ımız EGE’nin değil dünyanın süsü,

Gezdikçe ovasını dağını silinir gönül pası,

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

GERMENCİK’ten  İNCİRLİOVA’ya gelsem otursam,

Dilimde Zeybeklerin,Efelerin türkülerin tuttursam,

KOÇARLI’dan ceviz alıp incire koysam yuttursam

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

Deniz kokar tarih kokar KUŞADASI, DİDİM’i,

Kopamaz insan kesiğini,yağını, balını yedimi,

AYDINLI sayıyorum müsadenizle artık kendimi

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

1980 de öğretmendim Aydın’ın güzeli ÇİNE ‘de,

Her yıl gittim-geldim doyamadım yine de,

Aydın akıldan çıkmıyor günde,ayda, senede

Değmez mi cihana, söyleyin dostlar.

 

 

Aydınlıyız artık verir misiniz beratımı,

Giydirin körüklü çizmeyi getirin kıratımı,

Engel mi koyacaksınız coşkun Menderesi yoksa SIRAT’ımı?

Aydınlı olmaya değmez mi, söyleyin dostlar.

 

 

 

Eğitimci Vedat TATAR Mvekili  danışmanı

 

30 Nisan 2010 TBMM 15. Geleneksel gece

"Aydınca Söyleşiler"'in İlk Konuğu Deniz Depboylu oldu.
Mart Ayı Kahvaltımız ve Milli MücadeledeTürk Kadını Konulu Konferansımız Yapıldı.
Öğrencilerimizin Tanışma Çayı Yapıldı.
Hemşeri Ziyaretlerimiz Devam Ediyor.
Şubat Ayı Pazar Kahvaltısı Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA