Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
FAALİYETLERİMİZ
Gençlerimizin Tanışma Çayı Yapıldı.
21.10.2018    

Derneğimiz Gençlik Komitesinin üniversiteli öğrencilerimizin birbirleri ile tanışmalarını ve yeni arkadaşlıklar kurmalarını sağlamak amacıyla her yıl düzenlediği öğrencilerimizin tanışma çayı dernek merkezinde 21 Ekim 2018 Pazar günü gerçekleştirildi. Üniversiteli öğrencilerimizin tanışma çayına üniversitelerimizin değişik bölümlerinde okuyan yaklaşık 60 üniversite öğrencisinin yanı sıra Aydın Milletvekili Sayın Aydın Adnan Sezgin, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakülesi Öğretim Üyesi Sayın Prof.Dr. Sinan Erten, Gazi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof.Dr. Mehmet Güven, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Üyesi Dr. Halil Alperen Işık, dernek yönetim ve denetim kurulu üyeleri katıldı. Milletvekillerimiz Sayın Mustafa Savaş ve Rıza Posacı ve Bayındırlık e İskan Eski Bakanı Sayın Cengiz Altınkaya telgraf göndererek ve telefon ederek katılamayacaklarını bildirerek, tanışma çayının hayırlı olması temennisinde bulundular.

 

Üniversiteli öğrencilerimizin tanışma çayı saat 14:00 de Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN’ın açılış konuşması ile başladı. Sayın APAYDIN konuşmasında gençlik komitemizin gerçekleştirdiği bu tanışma çayının amacının öğrencilerimizi birbirleri ile tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamak burada yakalan enerji ile gençlerimizle birlikte Ankara’da Aydın’ımızı en güçlü şekilde temsil etmek olduğunu söyledi. Sayın APAYDIN konuşmasının devamında öğrencilerimizin derneğimizi evi gibi görmeleri gerektiğini, burada her türlü etkinliği gerçekleştirebileceklerini söyledi. Sayın APAYDIN konuşmasının devamında yönetim kurulumuzun görev geldiği günden bu güne gençlerimizle ilgili olarak öğrencilerimize burs ihtiyaçlarının karşılanması için bir çalışma başlattıklarını, bu çalışmanın sonucunda 15 öğrenciye burs verdiklerini önümüzdeki yıllarda burs alan öğrenci sayısının artırılması yönünde çalışma yapacaklarını söyledi. Bu yıl burs müracaatlarının 28 Ekim 2018 tarihine kadar yapmaları gerektiğini, müracaatların dernek yönetim kurulu içinde oluşan komitede tarafından değerlendirilerek en uygun olan öğrencilere burs vereceklerini söyledi.

 

Sayın APAYDIN derneğimiz bünyesinde “Aydın Gelecek Akademisi” adıyla Aydın’ımızın ve Aydın’lı insanımızın gelişimine katkı sağlayacak bir çalışma yaptıkları, bu çalışmanın içinde öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini katkı sağlayacak “Aydınca Söyleşiler”, “Aydınlanıyorum” ve “Ufkumuz Aydın” adıyla etkinlikler düzenleyeceklerini ifade etti. Sayın APAYDIN, “Aydınca Söyleşiler” adı altında öğrencilerimizi gelişimlerini katkı sağlamak amacıyla milletvekillerimiz, Bakanlık görevinde bulunmuş hemşerilerimiz, kamu kurumlarının değişik kademelerde bulunmuş hemşerilerimiz ve işlerinde başarılı olmuş hemşerilerimizle söyleşiler düzenleyecekleri ifade etti. “Ufkumuz Aydın” adı altında biraz daha teknik konulara yöneleceklerini öğrencilerimizin dünyadaki gelişmeleri takip etmelerini sağlayacak ve farklı meslek gruplarının bakış açılarını anlamaya çalışacak konularda eğitimler düzenleyeceklerini söyledi. Üniversiteli öğrencilerimizin birbirlerine bilgi aktarımı yapmalarını sağlamak amacıyla akran eğitim olarak adlandırdığımız “Aydınlanıyorum” etkinlikleri gerçekleştireceklerini, bu konuda öğrencilerimizin hazırlık yaptıklarını ifade etti.

 

Sayın Ayaydın konuşmasının devamında dernek bünyesinde oluşturulan Aydınlılar Türk Sanat Müziği Korosunun her Perşembe günü dernek merkezinde saat 18:30 da çalışma yaptıklarını, sadece Ege türkülerinin söylendiği Aydınlılar Türk Halk Müziği Korosunun her Cuma günü dernek merkezinde saat 18:30 da çalışma yaptıklarını yine derneğimizin zeybek kursunun her cumartesi saat 16:00-18:30 arasında çalışma yaptığını bu çalışmalara öğrencilerimizin katılabileceğini ifade etti.

 

Bunun yanında derneğimizin hazırladığı geri dönüşüm ve bisiklet yolları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak üzere “Geri Dönüşüm İçin Bisikleti Pedalla” isimli AB projesinin 2019 Nisan ayında 6 ülkeden gelen katılımcılarla yaklaşık 30 kişilik bir grupla Aydın’da uygulanacağını, bu projeye gençlerin katılım sağlamalarını istedi. Ayrıca derneğimizin kurucusu olduğu Egem Platformunca 8-11 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezinde Ege İlleri Tanıtım Günleri düzenlediklerini bu etkinliklere öğrencilerimizin katılım sağlamalarını söyledi.

 

Sayın APAYDIN konuşmasının devamında öğrencilerimizin esas işinin okullarını başarı ile bitirmek olduğunu, boş kalan zamanlarında derneğimize her zaman gelebileceklerini, deneğimizin gençlik komitesine görev almaları tavsiyesinde bulundu. Sayın APAYDIN konuşmasını tanışma çayının hazırlanmasında emeği geçen gençlerimize yönetim kurulu üyelerine, katılımlarından dolayı milletvekilimize, öğretim üyelerimize ve gençlerimize teşekkür etti.

 

Dernek Başkanımız Sayın Halil APAYDIN’ın konuşmasından sonra milletvekilimiz Sayın Aydın Adnan Sezgin söz aldı. Sayın Sezgin gençlerimizle birlikte olmaktan mutlu olduğunu, derneğimizin etkinliklerini takdirle izlediğini, derneğimizin gençlerimiz arasında birlik ve beraberliği artırmak için yaptığı bu etkinliğin yararlı bir etkinlik olduğunu, burada elde edilen birlikteliğin büyüyerek devam etmesi gerektiğini söyledi. Sayın Sezgin konuşmasının devamında gençlerimizin kendilerini geliştirmeleri gerektiğini, derneğimizin de gençlerimize imkanlar sunduğunu, gençlerimizin derneğimize sahip çıkması gerektiğini, derneğin etkinliklerinde görev almaları gerektiğini, yeni projeler üreterek yönetime sunmaları tavsiyesinde bulunarak katılımlarından dolayı gençlere teşekkür etti.

 

Sayın Sezgin’in konuşmasından sonra öğretim üyelerimiz Sayın Prof.Dr. Mehmet Güven ve Sayın Prof.Dr. Sinan Erten söz aldı. Değerli hocalarımız yaptıkları konuşmalarda derneğimizin gençlere yönelik yaptığı çalışmaları takdirle izlediklerini, uzun yıllardır bu tür çalışmaları yürüttüklerini, bu nedenle Dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ettiklerini, gençlerimizin her zaman kendilerine ziyaret edebileceklerini, öğrencilerimize destek vereceklerini, her konuda kendilerine danışabileceklerini ve bu etkinliği gerçekleştirdiklerinden dolayı yönetim kuruluna ve katılım sağlayan gençlerimize teşekkür ettiler.

 

Öğretim üyelerimizin konuşmalarının ardından Gençlik Komitesi Başkanı Sayın Volkan Toker söz aldı. Sayın Toker yaptığı konuşmada 2 yıldır gençlik komitesi içinde yer aldığını, derneğimizi evi gibi gördüğünü, dernek sayesinde pek çok arkadaş edindiğini, derneğin etkinliklerini herkesin ilgi göstererek katılmaları tavsiyesinde bulundu. Gençlik komitesi olarak dernekte gençlerimizin katılımlarını sağlamak amacıyla sosyal ve teknik olarak iki kategoride etkinlik gerçekleştirmeyi düşündüklerini, bu etkinliklere arkadaşlarımın ilgi göstermelerini istedi. Sayın Toker konuşmasının sonunda gençlik komitesinde görev almak isteyen arkadaşlarımızın kendisi ile iletişim kurmalarını gerektiğini söyleyerek katılımlarından dolayı milletvekilimize, öğretim üyelerimize, dernek başkanı ve yönetim kurulu üyelerimize teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından her öğrencilerimize söz verilerek kendilerini tanıtmaları, düşüncelerini aktarmaları ve projelerini anlatmaları sağlandı.

 

Öğrencilerimizin kendilerini tanıtmalarının ardından Gençlik Servisleri Merkezi (GSM)'den Gençlik çalışmaları uzmanı Sayın Ersel Erbaş "Gençlere Uluslararası Gönüllülük Fırsatları" konulu sunum gerçekleştirdi. Sayın Erbaş sunumunda uluslararası gönüllülük hizmetleri komitesi üyesi olan ve 1985 yılından bu yana gençlik çalışmaları yürüten GSM'nin Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti projeleri ve Uluslararası Gençlik Kamplarına ilişkin gençlerimizi bilgilendirmede bulundu. Bu çerçevede, gençlerimiz Erasmus gönüllülük hizmeti için gençlerin herhangi bir Avrupa ülkesinde seçecekleri projede hiç bir ücret ödemeden 2-12 ay arasında gönüllülük hizmetinde bulunup yabancı dillerini ve kişisel yaşam becerilerini geliştirebileceklerini öğrendiler. 52 ülkede ilgilendikleri bir temada faaliyet gösteren 2-3 hafta süreli Uluslararası Gençlik Kamplarından birine katılım sağlamaları takdirinde arkadaşlıklar kurarak kültürlerarası öğrenme etkinliği yapabileceklerine ilişkin değerli bilgiler edinmeleri sağlandı.

 

Sunumun ardından Dernek Başkanı Sayın Halil Apaydın Aydınlılar derneği olarak gençlerimizin ufkunun daha aydın olması ve Aydınlı olarak bir adım öne çıkmaları için kendilerini geliştirebilecekleri fırsatları gençlerimize tanıtma gayreti içinde olmaya devam edeceklerini, bu sunumu gerçekleştiren Sayın Ersel Erbaş’a sunumundan dolayı teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından hemşerimiz Sayın Nadir Karaman’ın sazı eşliğinde ege türküleri söyleyen gençlere zeybek oynamayı bilenler hemşerilerimiz oyunlarıyla eşlik etti. Ayrıca zeybek hocamız Sayın Tutku Önel’in doğum günü katılımcılar tarafından kutlandı. Üniversiteli öğrencilerimizin tanışma çayı saat 17:00 de öğrencilerimizin dağılması ile sona erdi.

 

Tanışma çayımıza katılan milletvekilimize, öğretim üyelerimize, öğrencilerimize, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen gençlerimize ve davetimize katılan hemşerilerimize teşekkür ederiz.

 

Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği

Yönetim kurulu

Egeliler İftar'da Buluştu.
Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA