Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
ANA SAYFA
Derneğimiz İki Avrupa Birliği (AB) Projesi Uygulayacak
6.11.2018    

Aydınlılar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin AB’nin Erasmus+ Programı kapsamında Aydın için hazırladığı iki projesi birer ay arayla art arda kabul edildi.

 

Erasmus+ Programı Gençlik Değişimleri bileşeni kapsamında “Geri Dönüşüm için Bisikleti Pedalla” ve “Afrodisias’ta Retro Yaşam” isimli projeler için Avrupa’nın farklı ülkelerinden 18-30 yaş arası gençler Aydın’da Aydınlı gençlerimizle buluşacaklar.

 

Aydınlılar Derneği Başkanı Halil Apaydın, projeleri ile ilgili bilgi verdi:

“Dernek olarak Aydın’dan Ankara’ya eğitim için gelen gençlerimize Aydın’daki evlerinin sıcaklıklarını hissedebilmeleri için Dernek olarak bir yuva olma, Yönetim Kurulu üyeleri olarak da onlarla arkadaş olma ve onlara sahip çıkma gayreti içerisindeyiz. Bu kapsamda 2017-2018 akademik yılında ihtiyaç sahibi 15 gencimize hemşerilerimizin destekleriyle burs sağladık ve Ankara’da okuyan gençlerimizin uğrak noktası olduk. Gençlerimiz bu dönemde seçimle yenilenen “Aydınlılar Derneği Gençlik Komitesi’ bünyesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler. Bunlardan biri de “Erasmus Projeleri Kulübü” kurmak oldu.  Bu kulüpte yer alan gençlerimiz Aydın’a faydalı olabilecek projeler geliştirme gayesiyle Dernek Başkan Yardımcımız ve AB Başkanlığında AB İşleri Uzmanı olarak görev yapan Arzu Akar’ın mentorluğunda bu projeleri hazırladılar. Projelerimizin arka arkaya Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildiğine ilişkin bilgilerin gelmesi bizi heyecanlandırdı ve onurlandırdı.

 

İlk projemiz olan “Geri Dönüşüm için Bisikleti Pedalla” kapsamında ülkemize 6 farklı Avrupa ülkesinden 24 katılımcı gelecekler. Projemizde, gençlerimiz Avrupalı akranlarıyla birlikte 6 günlük süre zarfında Aydının doğusundan batısına bisikletle yol alacak ve sürdürülebilir ve sağlıklı yaşam için farkındalık oluşturmaya çalışacaklar. Projenin amacı, Aydınlıların ve yerel yönetimlerin geri dönüşüm uygulamalarının ve bisiklet kullanımının önemine dikkat çekmektir. Projemizin bahar döneminde uygulanması öngörülmekte ve biz şimdiden hazırlıklara başladık.

 

İkinci Projemiz ise Valimiz Sayın Yavuz Köşger’in 2018 yılını Aydın için Afrodisias yılı ilan etmesi ve 2018 yılının Avrupa Kültürel Mirası Koruma yılı olmasından yola çıkarak, Afrodisias’a gençleri yönlendirebilmek amacıyla hazırlandı. Projemizin adı “Afrodisias’ta Retro Yaşam”, yani Afrodisias’ın antik çağlardaki heybetli yaşamını yeniden canlandırmak yeniden yaşatmak üzerine kurgulanmış. Antik çağları öğrenmek, anlamak günümüzde kültürel mirasımıza daha iyi sahip çıkabilmek için önemli. Erasmus+ Programının temel felsefesine uygun olarak kültürler arası öğrenme anlayışı çerçevesinde antik çağları yeniden keşfedebileceğimizi düşünüyoruz ve topraklarımızda yaşanan geçmiş kültürleri daha iyi tanımak ve tanıtmayı hedefliyoruz. Projemiz ile Afrodisias’ta 7 Avrupa ülkesinden 35 gencin katılımıyla bir gençlik festivali düzenlemeyi planlıyoruz.”

 

Apaydın “Bizler, her daim Aydın sevdasıyla tutuşan her daim Aydın’ı düşünen Aydın ile başkentimiz arasında köprü olma gayesinde olan gurbetteki Aydınlılar olarak Aydın’daki kurum ve kuruluşlarımızın ve Aydın halkının projeye desteğini bekliyoruz. Bu kapsamda yakın zamanda ilgili kurum kuruluşlarımıza bilgilendirme ziyaretlerinde bulunacağız ve projelerimize desteklerini talep edeceğiz.” diyerek sözleri sonlandırdı.

 

Aydınlılar Derneği Gençlik Komitesi Başkanı Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Volkan Toker ise “ Dernek’te arkadaşlarımızla fikir alışverişi süreçlerinden geçerek hazırladığımız bu projelerin Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiş olmasından dolayı Gençlik Komitemiz adına gurur duyuyorum, emeği geçen Yönetim Kurulu üyelerimizi ve Erasmus Projeleri Kulübü üyelerini tebrik ederim. Projelerimizi hazırlarken Aydına faydalı olabileceğimizin kıvancını içimizde hissettik. Bu süreç bizim için oldukça öğretici oldu. Yurt dışından ortak olabilecek gençlik derneklerine projemizi tanıtırken ve onların bu projede büyük hevesle yer almak istemelerine dair yazışma aşamalarını deneyimlerken çok heyecanlandık. Projelerimiz hazırladıktan sonra da kendimizi ödüllendirdik, Derneğimizin terasında mangal ziyafeti çektik. Kısaca öğrendik, eğlendik. Projelerimizi hayata geçirmek için 2019 yılında Aydın’dayız” dedi.

 

Yönetim Kurulu
Egeliler İftar'da Buluştu.
Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA