Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
ANA SAYFA
Aydın'ımızın ve İlçelerimizin Kurtuluş Günleri Kutlu Olsun.
3.9.2018    

Milli mücadelenin en yoğun şekilde gerçekleştiği Aydın’ımızın ve Egemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96 inci yıl dönümü dolayısı ile vatandaşlarımızın kurtuluş bayramını kutlarız.

 

Birinci Dünya Savaşı sonrası 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e Yunan kuvvetlerinin ayak basması ile başlayan bölgemizdeki Yunan işgali Sakarya'ya kadar ilerlemiş ve dünyanın gözleri önünde çoluk çocuk, genç yaşlı demeden insanımız katledilmiş, çeşitli işkencelere maruz bırakılmış, evlerini yakılıp yıkılmıştır.

 

Yunanlıların İzmir'i işgal günlerinde Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi dalga dalga tüm Anadolu’ya yayılmış, Sivas ve Erzurum Kongreleri ile geri dönülemez bir yola girilmiştir.

 

Ege Bölgesinde ise İzmir’de sıkılan ilk kurşun ile neye uğradığını şaşıran Yunan kuvvetleri, Yörük Ali ve ekibinin Malgaç baskını ile bu yurdun kolay kolay teslim alınamayacağını anlamışlardır. Aynı zamanda Malgaç baskını ile yunan kuvvetlerinin geri püskürtülmesi toplumumuzun moral değerlerini de yükselttiği gibi bağımsızlık mücadelesine bir ateşinde ege bölgesinden yakılmasını sağlamıştır.

 

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde başlatılan bağımsızlık mücadelesi, Türk Milletinin azmi, kararlılığı ve cesareti ile Yunan kuvvetlerinin 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’de denize dökülmesiyle sonuçlanmış ve Anadolu’nun bir Türk yurdu olduğunu bir kere daha tescillemiştir. 26 Ağustos tarihinde başlayan ve 30 Ağustosta Zaferle sonuçlanan Büyük taarruz sonrasında yunan kuvvetleri 3 Eylülde Buharkent, 5 Eylülde Kuyucak, Nazilli, Sultanhisar, 6 Eylülde Söke, 7 Eylülde Aydın, İncirliova, Germencik, Kuşadası, ilçelerimizden kovulmuş ve 9 Eylülde İzmir’de denize dökülmüştür

 

Merhum şair Mithat Cemal KUNTAY’ın “Bayrakları Bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” beytinde ifade ettiği gibi Anadolu toprakları da Türk Milletinin kanıyla vatan yaptığı ve sonsuza dek Türk Vatanı olarak kalacak olan topraklardır. Bu sebeple Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesi hiçbir zaman unutulmamalıdır. Her Türk Genci Türkiye Cumhuriyetinin hangi şartlar altında kurulduğunun bilinci ve sorumluluğu içinde hareket etmeli ve Türkiye’yi çağdaş ülkeler düzeyine çıkarmak için her zamankinden daha çok çalışmalıdır. Bu anlayış içinde Türk Milletine büyük görevler düşmektedir. Çünkü günün savaşları topla, tüfekle, süngüyle değil akılla, bilimle, teknolojiyle ekonomik bağımsızlıkla gerçekleşmektedir. Bu nedenle Atatürk’ün dediği gibi asil bir millet olan Türk Milletinin bir evladı olmakla öğünelim, bilim, teknoloji ve ekonomik alanda dünya devletleri ile yarışabilmek için daha çok çalışalım ve başarıya yakalamak için her alanda kendi insanımıza güvenelim. Çünkü muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

 

Aydın’ımızın ve Egemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96 ıncı yıl dönümü dolayısı ile vatandaşlarımızın kurtuluş bayramını bir kere daha kutlar, bu toprakları vatan yapmak için canlarını veren tüm şehitlerimize, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşlarına, tüm gazilerimize, bölgemizde bağımsızlık mücadelesine katılan Yörük Ali Efe’ye, Demirci Mehmet Efe’ye, Kıllıoğlu Hüseyin Efe’ye, Mestan Efe’ye, Sökeli Cafer Efe’ye, Ali Efe’ye, Hasan Hüseyin Dokuzoğlu’na, Tekeli İsmail Efe’ye, Durmuş Ali Efe’ye, Çete Ayşe’ye Miralay Şefik Bey’e, Yüzbaşı Faik Bey’e ve isimsiz nice kahramanlarımıza minnetlerimizi ve şükranlarımızı sunarız.

 

Türkiye’nin bütünlüğü ve devamının ve de milletimizin birlik ve beraberliğinin sonsuza dek sürmesi dileklerimizle Aydın'ımızın ve Ege'mizin kurtuluş gününü kutlar, sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

Yönetim Kurulu

Nazilli Belediyesi Bisiklet Takımını Karşıladık.
Öğrencilerimize Yönelik İftar Yemeği Düzenlendi.
Egem Platformundan Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar'a Hayırlı Olsun Ziyareti
Aydin İli Yöresel Ürünler ve Ot Pazarı
Geleneksel Aydınlılar Gecesi Yapıldı.


efeler.org
Web
ANKARA
ANKARA ANKARA